The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Zatímco chvíle štěstí mohou pramenit z okolního dění, celková pohoda je úzce spjata s naším zdravotním stavem. Pozitivní návyky z oblasti stravy a životního stylu tak mohou zlepšit kvalitu našeho života.
V tomto článku poodkryjeme povahu propojení mezi střevy a mozkem a ukážeme si různé zdravé návyky, které si vy i vaše děti můžete osvojit.
Jak často se přistihnete, že máte pověstné „motýlky v břiše“? Nějaké spojení mezi střevy a mozkem pravděpodobně lidé cítili vždy, ale plně ho nechápali. S pomocí vědeckého výzkumu se však až v nedávné době ukázalo, že signalizace není pouze jednosměrná, tedy z mozku ke střevům. Komunikace prostřednictvím hormonů a neurotransmiterů naopak probíhá obousměrně a nepřetržitě.
Kromě mnoha jiných látek produkuje zdravá a vyvážená střevní mikrobiota přibližně 90 % serotoninu a 50 % dopaminu v našem těle. Tyto neurotransmitery, známé také jako „hormony dobré nálady“, se účastní regulace nejrůznějších tělesných procesů a funkcí, včetně spánku, trávení a metabolismu. Udržování jejich fyziologické hladiny má významný dopad na naši náladu a pomáhá nám cítit se v pohodě.
Každý zažívací problém nás proto ovlivňuje nejen fyzicky, ale i psychicky, emocionálně. U dětí se to může stávat častěji, protože jsou ve školách neustále vystavovány patogenním mikrobům nebo mohou procházet náročnými obdobími stresu. Pomozte jim je překonat, třeba také s pomocí následujících tipů.
Na naše střeva má samozřejmě zásadní vliv výživa. Během hektických ranních příprav možná sáhnete po baleném obědu ze supermarketu, což sice může být pohodlné, nikoli však automaticky zdravé.
Zkuste si připravit vlastní oběd a svačinu vždy večer předem. Nezapomínejte na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, bílkoviny. Naopak sladkých a tučných potravin se snažte vyvarovat. Do přípravy nebo plánování jídelníčku můžete zapojit i děti. Možná si oběd další den více užijí, pokud mohou jeho skladbu ovlivnit. Navíc se z toho může stát příjemná a zábavná rodinná tradice.
Ke „šťastnému bříšku“ může pomoci zdravý jídelníček, spokojenost jeho střevní mikrobioty pak můžete podpořit také obohacením stravy o probiotika. Žvýkací tablety BioGaia® Protectis® jsou probiotické doplňky stravy, které jsou využitelné pro vaše děti i pro vás – to bylo prokázáno ve více než 260 klinických studiích. Limosilactobacillus reuteri Protectis®, probiotický kmen v produktech značky BioGaia®, je lidského původu. Náš trávicí trakt je pro něj přirozeným prostředím, takže v této části organismu dobře prospívá.
Pravidelné cvičení přináší dětem i dospělým celou řadu pozitiv. Vybrat sport, který bude vaše dítě provozovat venku, je nejlepší volbou. Nakonec ale stejně záleží hlavně na tom, jestli aktivita dítě baví.
Jak je uvedeno výše, velká část našeho imunitního systému sídlí ve střevech, což znamená, že jeho stav přímo souvisí také s naší stravou. Dbejte proto na to, aby obědy, svačiny a celý jídelníček byly pestré, výživné a vyvážené. Pro péči o přirozenou střevní mikrobiotu můžete zvážit přidání probiotických tablet BioGaia® Protectis® s vitamínem D3 jako doplněk běžné stravy. Hlavní probiotický kmen, Limosilactobacillus reuteri Protectis®, doplňuje střevní mikrobiotu a vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému.
Spánek má na náš zdravotní stav značný vliv. Nedostatek spánku může mít za následek změny ve složení střevní mikrobioty, ovlivňovat trávicí i imunitní systém a mnoho dalších. Zkuste si nastavit stabilní spánkový režim, rutinu, která zajistí, že vy i vaše děti budete mít každý den spánku dostatek. Obecné pravidlo říká, že mladší děti by měly spát 10–12 hodin, zatímco starší děti potřebují kolem 9 hodin za noc.
Zejména ve škole a na jiných přeplněných místech je důležité povzbuzovat děti k tomu, aby si pravidelně myly ruce, zakrývaly si ústa při kýchání nebo kašlání a vyhýbaly se sdílení jídla a nápojů. Také nadměrné používání dezinfekčních prostředků na ruce může být částečně kontraproduktivní. Pamatujte, že pokaždé, když si děti myjí ruce, odstraňují veškeré mikroorganismy, nejen ty škodlivé, ale bohužel i prospěšné bakterie, které potřebují.
Co ještě k tématu dodat? Nálady dětí budou proměnlivé i nadále, otázkou je, jak dramaticky... :)
O poutu mezi maminkou a dítětem si můžete přečíst v našem předchozím článku.