The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky.
Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky. Kromě léčivého účinku mohou mít antibiotika také nepříznivé efekty na vaše tělo, zejména pak na střeva. Zde je několik informací, které byste o antibioticích měli znát, a několik způsobů, jak můžete během léčby své tělo podpořit.
Látky, které byly na samém počátku produkovány plísněmi a jejich název by se dal volně přeložit jako „působící proti životu“ – to jsou antibiotika, v dnešní době již převážně synteticky připravovaná. Naštěstí se zmíněný účinek nevztahuje na samotného uživatele, ale na živé mikroorganismy a patogeny, proti kterým dané antibiotikum působí. Antibiotika se používají k zastavení růstu či ničení bakterií zodpovědných za bakteriální infekce. Je však zároveň důležité myslet na to, že antibiotika neúčinkují proti virům způsobujícím onemocnění typu chřipky.
Antibiotika způsobila revoluci v moderní medicíně 20. století a patří mezi základní život zachraňující léčivé přípravky. Jejich účinnost a relativně snadná dostupnost vedly k jejich nadměrnému používání, což mělo za následek postupný vznik antibiotické rezistence u některých druhů bakterií. Měla by se tedy striktně užívat pouze na základě doporučení lékaře a podle poskytnutých instrukcí, nikoli coby univerzální řešení jakéhokoli infekčního onemocnění.
Kromě toho je nezbytné, abyste se před zahájením léčby antibiotiky seznámili s jejich potenciálními vedlejšími účinky. Příbalová informace každého léčivého přípravku uvádí jak časté, tak i zřídka se vyskytující vedlejší účinky. Rodiče dětí užívajících antibiotika by si tyto informace měli přečíst obzvlášť pečlivě, aby byli schopni potenciální nežádoucí účinky včas rozpoznat a v případě závažných příznaků by měli neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.
Jak jsme již uvedli výše, antibiotika bakterie způsobující onemocnění buď přímo ničí, nebo brání jejich množení, aby se jim naše tělo mohlo bránit. A zvládají to velmi dobře. Dalo by se dokonce říci, že až příliš dobře. Nejsou totiž zcela schopna rozlišit mezi cílovými patogeny
a tělu přirozenou mikrobiotou. Působí tak na všechny bakterie, se kterými se setkávají, včetně těch přátelských, které osidlují naše střeva – to s sebou přináší poměrně časté nežádoucí účinky v podobě zažívacích obtíží, např. nadýmání, bolestí břicha, zácpy či průjmu.
Stejně jako antibiotika nedokáží zcela rozlišit mezi škodlivými a tělu přátelskými bakteriemi, nejsou také schopna přesně určit místo svého působení, a tak s bakteriemi bojují, kdekoli je „najdou“. Z tohoto důvodu mohou být ovlivněny i další části těla, které mají svou přirozenou mikrobiotu (pokožka, vagina, apod.).
Není pochyb o tom, že antibiotika jsou v mnoha případech nezbytná a jejich použití představuje způsob, jak se rychleji uzdravit. Pro vaše tělo to však nemusí být zcela bez následků, proto může být vhodné antibiotickou léčbu doplnit také o probiotika, která přirozenou střevní mikrobiotu podpoří. Živé mikroorganismy, např. bakterie mléčného kvašení Limosilactobacillus reuteri Protectis v produktech BioGaia, mohou pomoci ztracené přátelské bakterie ve střevě nahradit.
Probiotické kapky BioGaia Protectis jsou k dispozici pro nejmenší děti již od narození, zatímco žvýkací tablety jsou skvělé nejen pro starší děti, ale i dospělé. Denní dávka BioGaia obsahuje až 100 milionů živých bakterií Limosilactobacillus reuteri Protectis, a to v pouhých 5 kapkách či jedné tabletě! Pokud chcete probiotika BioGaia užívat souběžně s antibiotiky, podávejte je dvě až tři hodiny před nebo po dávce antibiotik, aby měly bakterie L. reuteri Protectis možnost doputovat až do střeva. Při užívání v této kombinaci mohou antibiotika pokračovat ve své práci, zatímco bakterie mléčného kvašení si udržují přiměřenou koncentraci ve střevní mikrobiotě.
Přirozené doplňování přátelských bakterií můžete dále podpořit obohacením svého jídelníčku o fermentované potraviny, jako jsou třeba kysané zelí, kimchi nebo kokosový kefír. Během léčby antibiotiky je také důležité udržovat tělo dobře hydratované. To neobnáší jen obvyklý čaj s citrónem a vodu, do zavodňování můžete zahrnout i polévky na bázi vývaru (dobré na chuť a snadno stravitelné).
Jakmile začneme antibiotika užívat, můžeme se velmi brzy začít cítit lépe, ale naše tělo stále ještě bojuje s infekcí. Nezapomínejte proto dostatečně odpočívat. I když si zrovna nemůžete zdřímnout, zkuste si jen na pár minut lehnout nebo cvičit hluboké dýchání či meditaci – mohou mít také úžasný regenerační účinek. Pokud antibiotika užívá vaše malé dítě, přimějte je k tomu, aby si během dne párkrát zdřímlo nebo věnujte čas společnému čtení – poslech vašeho uklidňujícího hlasu mu pomůže se uvolnit a dopřát tělu čas na zotavení.
Doufáme, že během zimy nebudou u vás doma antibiotika potřeba, pokud však ano, jste nyní dobře připraveni na to podpořit své tělo na jeho cestě zpět k plnému uzdravení!