The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Sezóna cestování se blíží, a přestože by mělo jít o jednu z těch nejlepších částí roku, často ji doprovází stres a někdy i zažívací potíže. Cestovatelský průjem patří mezi nejčastější zažívací komplikace na cestách. Naštěstí existuje několik tipů, jak se i na tento nepříjemný aspekt cestování připravit. Pojďme si je představit.
Než se pustíme do konkrétních tipů, je nutné porozumět roli bakterií a dalších mikroorganismů obývajících náš gastrointestinální trakt.
Aby naše tělo fungovalo správně, potřebuje podporu, kterou mu poskytuje až několik miliard mikroorganismů. Některé z těchto mikroorganismů žijí na kůži, většina však sídlí uvnitř organismu, přičemž jejich nejvýznamnější podíl se nachází ve střevech. Tam vytvářejí střevní mikrobiotu. U zdravého člověka se střevní mikrobiota skládá z prospěšných, ale i škodlivých mikroorganismů, které spolu koexistují. Tento stav nazýváme rovnováha střevní mikrobioty.
Střevní mikrobiota je nezbytná nejen pro správné trávení, ale také pro vaše celkové zdraví nebo funkci imunitního systému. Její rovnováha je tak nezbytná.
Bohužel, rovnováha střevní mikrobioty může být snadno narušena stresem, různými dietami, antibiotiky nebo infekčními chorobami, které mají dopad na normální soužití mikroorganismů.
Při cestování jsme vystaveni mnoha škodlivým bakteriím a virům. Čím dále od domova jedeme, tím méně jsme na místní patogeny zvyklí. Tyto neznámé bakterie, se kterými se setkáváme, vám mohou způsobit žaludeční potíže nebo obávaný cestovatelský průjem.
Ten může začít náhle již během dovolené nebo po ní a příznaky se obvykle začnou samy zlepšovat během 2 až 3 dnů od propuknutí. Mohou zahrnovat bolesti břicha, nadýmání, nevolnost, únavu, ztrátu chuti k jídlu, zvracení, horečku a dehydrataci. Zcela zásadní je tedy udržovat hydrataci organismu. Dobrým pomocníkem mohou být perorální rehydratační soli (tzv. ORS). Jakmile budete připraveni znovu přijímat pevnou stravu, začněte sacharidy s vysokým obsahem vlákniny.
Pečujte o složení své střevní mikroboty a doplňte ji prostřednictvím žvýkacích tablet BioGaia Protectis. Jejich hrdinský probiotický kmen, Limosilactobacillus reuteri Protectis, patří mezi nejvíce prozkoumané probiotické kmeny na trhu a může pomoci regenerovat střevní mikrobiotu narušenou během cestování. Pouhá jedna tableta denně vám dodá dávku 100 milionů živých bakterií Limosilactobacillus reuteri Protectis.
Podívejme se dále na tipy, které vám mohou pomoci pečovat o váš trávicí systém před cestou i během ní.
Možná jste o těchto preventivních opatřeních už slyšeli a má to své opodstatnění. Jsou snadno zapamatovatelná a mohou být také velmi účinná. Jsou následující:
I když tyto jednoduché kroky zahrnují nejdůležitější body, doporučujeme je ještě rozšířit:
A jako bonusový tip nezapomeňte, že čím silnější bude vaše střevní mikrobiota před dovolenou, tím lépe. Přidejte produkty BioGaia Protectis do každodenního jídelníčku vaší rodiny alespoň 2 týdny před cestou.
Šťastnou cestu!