The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste měli pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu. Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu.
Mléčné nebo chcete-li první zoubky jsou stejně důležité jako stálý chrup. Pomáhají dětem kousat a mluvit, ale také „drží místo“ trvalým zubům. Pokud dítě kvůli zubnímu kazu přijde o mléčný zub, dochází často k narušení prostorového uspořádání v dásni, co vede ke špatnému vývoji a růstu trvalého zubu. Také může být negativně ovlivněn vývoj čelistních kostí, a proto je vhodné naučit dítě základům dentální hygieny již v útlém dětství.
Na trhu je tolik roztomilých dudlíků, které můžete svému drobečkovi pořídit! Vy byste ale měli vybrat takový, který miminko zklidní, ale zároveň podpoří vývoj jeho zubů, čelistí a patra a zajistí optimální dýchání nosem. Vyberte dudlík se zploštělou savičkou, nikoliv kulatý (ve tvaru třešně). Dávat na dudlík cukr, med, džus nebo slazené nápoje může způsobit problémy se zubním kazem. A pamatujte: Zubní kaz je infekční a přenosná choroba. Takže příště až dítěti spadne dudlík na zem, rozhodně si ho nedávejte do úst, abyste ho očistili. Ve slinách jsou totiž přítomny bakterie, které způsobují zubní kaz, a ty byste mohli místo zamýšlené ochrany dítěti snadno předat. Správnou teplotu mléka v lahvičce určitě netestujte tím, že z ní ochutnáte, a ucpanou savičku také neuvolňujte tím, že si ji dáte do úst.
První zoubky se obvykle začínají prořezávat mezi čtvrtým a šestým měsícem života. Miminko může mít zarudlé a oteklé dásně a všimnete si, že více slintá. Přitom jak se zoubky postupně objevují (nejdříve čtyři přední) jsou kojenci neklidní, podráždění, špatně spí, nemají chuť k jídlu a jsou plačtiví. Běžnými průvodními znaky prořezávání zoubků může být i průjem, vyrážka nebo zvýšená teplota. Pokud má vaše dítě horečku a průjem během prořezávání zoubků nebo pokud je velmi mrzuté a nespokojené i po něm, poraďte se s lékařem. K úlevě můžete miminku nabídnou kousátko nebo studenou mokrou žínku. Chlad pomáhá, takže kousátko můžete před použitím vložit do ledničky.
Po krmení miminku vždy zoubky otřete. V případě že zoubky ještě nemá, otřete dásně. Omotejte si navlhčenou žínku nebo plenku kolem ukazováčku a jemně namasírujte dásně. Proč? I mateřské mléko obsahuje velké množství cukru. Tímto způsobem ho odstraníte z dásní a zároveň miminko začnete seznamovat s pocity při čištění zubů.
První čištění zoubku je opravdu výjimečným okamžikem. O mléčné zoubky se starejte velmi pečlivě, protože mají tenkou sklovinu, a jsou proto náchylné k zubnímu kazu. Při výběru prvního zubního kartáčku věnujte pozornost typu vláken – měla by být měkká a jemná. Nejefektivnějším způsobem čištění jsou malé krouživé pohyby – jako kdybyste kreslili malá sluníčka. Dbejte na to, abyste vyčistili všechny plošky každého zubu. Kartáček s příliš tvrdými a nepoddajnými vlákny může u dítěte vyvolat nechuť k čištění. Pokud čištění zoubků dítě bolí, nenechá si to líbit. Pozitivní přístup k čištění je nesmírně důležitý – navíc může být kladný postoj dobrým základem pro celý život.
Zoubky dítěti čistěte dvakrát denně každý den (ráno a večer) měkkým dětským kartáčkem. U dětí do tří let používejte jen nepatrné množství zubní pasty, stačí kousek velký jako zrnko rýže. U dětí od 3 let stačí množství pasty s fluorem velké asi jako hrášek. Fluor chrání zuby a zvyšuje jejich odolnost vůči zubnímu kazu. Ujistěte se, že dítě po čištění pastu vyplivne.
Naučit se čistit si zuby je klíčové – někdy to ale nestačí. I když se snažíte sebevíc, někdy dítě prostě nespolupracuje. Děti navíc milují sladkosti a zobou celý den dobroty. Vyzkoušejte tedy něco extra - pastilky BioGaia® Prodentis® jsou skvělým doplňkem pravidelného čištění zubů. Obsahují cenné mléčné bakterie (probiotika), které doplňují ústní mikrobiotu. Mentolové pastilky BioGaia® Prodentis® jsou určeny pro děti od tří let. BioGaia® Prodentis® obsahuje kombinaci dvou probiotických kmenů přirozeného původu – L. reuteri DSM 17938 a L. reuteri ATCC PTA 5289. BioGaia® Prodentis® také obsahuje sukralózu místo cukru. Konzumace potravin, v nichž je cukr nahrazen sukralózou, přispívá k udržení mineralizace zubů. 1–2 pastilky každý den pomohou vašemu dítěti udržovat normální ústní mikrobiotu.