The information on this part of the website is intended only for health care professionals.I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.
Zvládnout hudebku, trénink, návštěvy kamarádů, doučování…a seznam by mohl pokračovat téměř donekonečna. Rychlý životní styl může bohužel negativně ovlivnit stav trávení členů vaší rodiny, zvláště rané dětství je rozhodující pro vybudování zdravé střevní mikrobioty. V dnešním článku si projdeme některé nejběžnější trávicí obtíže a poradíme vám, jak se postarat o bezproblémové trávení celé rodiny.
Čím starší dítě, tím nepříjemnější pro něj může být komunikace ohledně vyprazdňování. Na druhou stranu ale také platí, že vyprazdňování - především barva a konzistence stolice - je klíčovým ukazatelem, zda je trávení v pořádku. Někdy si rodiče povšimnou, že dítě má problémy s vyprazdňováním nebo nechce na toaletu vůbec chodit. Pokud má dítě stolici méně než třikrát do týdne, stolice je tmavá a bobkovitá, pak je jeho trávení pomalé a se vší pravděpodobností se jedná o zácpu. Zácpa je běžná u malých dětí i dospívajících. Obvykle je příčinou nedostatečná hydratace, nevyvážená strava, stres nebo úzkost.
Na opačné straně spektra pak máme situace, kdy je trávení příliš rychlé, děti mají řídkou až vodnatou stolici, kterou je obtížné udržet. Pokud vaše děti tráví hodně času v kolektivu, dělí se o hračky apod., pak není nic složitého nakazit se infekčním průjmem. Ve většině případů si tělo s průjmem během pár dní samo poradí. Jestliže ale symptomy přetrvávají, navštivte lékaře.
Dalším problém, s nímž se rodiče u svých dětí často setkávají, jsou bolesti břicha, i když není přítomno žádné infekční onemocnění ani žádná známá orgánová příčina. I opakované, tzv. funkční bolesti břicha mohou souviset se stresem a nespokojeností dítěte. Během dětství a dospívání jsou děti vlastně neustále v nějaké přechodné fázi. Rostou, dospívají, mění se školy, kamarádi, učitelé i další lidé v jejich okolí. To všechno může u citlivějších dětí vyvolávat stres, který se projeví v podobě bolestí břicha. V takových případech je nejdůležitější, aby si rodiče s dětmi promluvili o možných příčinách problému. Pokud budete vědět, co obtíže způsobuje, budete schopni dítěti lépe pomoci.
Vzhledem k tomu, že děti jsou celé dny obklopeny jinými dětmi, a tím pádem i velkým množstvím bakterií, je zcela normální, když občas chytí rýmu nebo „střevní chřipku“. Pokud vaše dítě stoná častěji, mohly by mu prospět určité změny v jídelníčku a stravovacích návycích. Však také vědecké studie prokázaly, že až 80 % buněk imunitního systému se nachází ve střevech!
Držet dítě v izolaci asi není tím nejlepším řešením, stejně tak jako kontrolování každé jeho stolice. Zde jsou tedy naše tipy, jak správně pečovat o trávení celé rodiny. Tato opatření naučí vaše děti, včetně teenagerů, správným stravovacím návykům, které jim zůstanou celý život.
Když z jídla uděláte rodinnou záležitost, velmi tím prospějete zdraví vašich nejbližších! Věříme, že naše rady vám i vašim dětem pomohou udržet optimální funkci trávení – dnes i v budoucnu.