Střevní potíže u miminka: 6 rad pro vyčerpané rodiče

Vaše rodina se nedávno rozrostla, a kromě radosti a vzrušení se často potýkáte také se stresem a vyčerpáním. To se ještě stupňuje za bezesných nocích doprovázejících střevní potíže u miminka. Čtěte dále a zjistěte, jak takové chvíle jako rodina zvládnout.

Proč děťátko pláče bez zjevného důvodu?

Když miminko konečně přijde na svět, musí se přizpůsobit novému prostředí a všemu, co s ním souvisí. U kojenců, které trápí potíže s bříškem, může být toto období obzvláště obtížné.

I když postihují až 26 % dětí mladších 3 nebo 4 měsíců, příčiny těchto střevních potíží zůstávají stále předmětem teorií. Jejich projevy jsou známé jako tzv. pravidlo tří.

Pravidlo tří znamená:

  • epizody neutišitelného pláče po dobu delší než 3 hodiny denně,
  • k epizodám dochází alespoň 3 dny v týdnu
  • vyskytují se déle než 3 týdny po sobě u jinak prospívajícího dítěte.

Kromě toho si můžete všimnout, že se vaše dítě mračí a rudne v obličeji, trpí plynatostí, natahuje nebo nadměrně kope nohama, zatíná pěsti a má napjaté bříško.

Perspektiva rodiny a jak se v břišním diskomfortu miminka zorientovat ?

Ačkoliv je břišní diskomfort pro vaše dítě v důsledku neškodný, přece existují způsoby, jak mu pomoci vyrovnat se s jeho projevy – ty najdete v našem článku Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek. Nepříjemné pocity v bříšku jistě nejvíce trápí vaše miminko. Jeho problémy mají dopad na vás i partnera, a dokonce na vaše další děti. Proto pro vás, rodiče, máme následující rady.

1. Pamatujte, že tyto těžké časy pominou

Je přirozené, že se cítíte svázaní, když vaše miminko pláče, a vypadá to, že je nic neutěší. Můžete se začít ptát, jestli o ně správně a dostatečně pečujete. Na okamžik se zastavte a připomeňte si, že ani lékaři neznají příčiny těchto potíží a že projevy pominou do 4. nebo nejpozději 6. měsíce věku dítěte.

2. Plánujte si každý den

Potíže s bříškem obvykle trápí vaše dítě v téměř totožnou denní dobu. Identifikujte tento čas a svůj den si naplánujte s přihlédnutím k němu. Naplánujte si v těchto obdobích uklidňující aktivity, které má vaše dítě rádo.

3. Snažte se být v klidu a když je potřeba, dejte si pauzu

Děti jsou velmi vnímavé vůči emocím svých rodičů. Když v jejich přítomnosti zůstanete klidní, může jim to pomoci vyrovnat se i s jejich problémy. Intenzivní pláč, který se často zdá být nekonečný, to však někdy může znemožnit. V takových případech si zkuste dát pauzu. Uložte své dítě do postýlky nebo na jiné bezpečné místo a věnujte si několik minut klidu v jiné místnosti.

4. Nebraňte se pomoci okolí

Neodmítejte žádnou pomoc od svých přátel nebo rodiny. Všechno se počítá, od popovídání si, rozdělení úkolů v domácnosti, až po pomoc s miminkem.

5. Dopřejte si dostatek spánku a relaxace

Může to být samozřejmě náročné, ale spánek je pro vás nezbytný. Zdřímněte si, když dítě spí, nebo aspoň odpočívejte, pokud nemůžete usnout.

6. Udržujte svou střevní mikrobiotu spokojenou

Vyvážená a rozmanitá střevní mikrobiota je zásadní pro udržení správného trávení, vstřebávání živin a podporu imunitního systému. A platí to pro všechny! Postarejte se o střevní mikrobiotu celé rodiny prostřednictvím probiotických doplňků stravy BioGaia. Hrdinský bakteriální kmen BioGaia, Limosilactobacillus reuteri Protectis, doplňuje vaši střevní mikrobiotu – pomáhá podpořit populaci endogenních bakterií, patří mezi nejvíce klinicky prozkoumané probiotické kmeny na trhu a je lidského původu. Vyzkoušejte dětské kapky BioGaia Protectis, které jsou bezpečné od prvního dne, abyste se postarali o své nejmenší, a žvýkací tablety BioGaia Protectis pro zbytek rodiny.

Období střevních obtíží miminka je velmi náročné. Nezapomeňte pečovat i o sebe, abyste je zvládli překonat. Pokud problémy u dítěte přetrvávají, navštivte svého ošetřujícího lékaře.