Family of four walking along a path by a lake, with trees and clear sky in the background, enjoying a peaceful outdoor moment.

Jak funguje imunitní systém?

Nespecifický a specifický imunitní systém – dokonalá týmová spolupráce. Skuteční spoluhráči!

Illustration of two figures, symbolizing partnership, in an orange color scheme with a circular design element.

Dva spolupracující systémy

Imunitní systém je jedním z nejsložitějších systémů našeho těla a jeho úkolem je obrana organismu. Lze jej rozdělit na dva spolupracující celky, které jsou různými způsoby provázány.

Nespecifický imunitní systém nebojuje proti specifickým patogenům, ani nemá imunologickou paměť, ale působí jako všeobecná obrana organismu. Na druhou stranu se specifický imunitní systém v průběhu života vyvíjí a ukládá si shromážděné informace o specifických mikroorganismech a patogenech do tzv. „imunologické paměti“.

Mother holding her daughter outdoors, both smiling at each other, framed by a circular graphic with an orange icon representing a bacteria with a face.

Nespecifický imunitní systém: rychlý a všestranný

Při narození máme všichni imunitní systém, který označujeme jako nespecifický (též vrozená imunita). Tento systém nás nepřetržitě chrání před různými patogeny, s nimiž se v běžném životě potkáváme.

Tento systém tvoří první obrannou linii organismu. Jeho součástí jsou jednak tělesné bariéry, jako je kůže nebo sliznice, a dále buňky první reakce, tzv. NK buňky, které umějí rychle a bez rozdílu vyhledat a zničit cizorodé buňky. Nespecifický imunitní systém nemá imunologickou paměť, zajišťuje tedy obecnější ochranu těla.

Smiling family of three wrapped in a plaid blanket outdoors, with an orange icon featuring a graduation cap in the corner.

Specifický imunitní systém: adaptivní a cílený

Kromě nespecifické imunity máme rovněž obranný systém, který se postupně vyvíjí v průběhu života podle toho, jakým patogenům a cizorodým částicím je náš organismus vystaven. Tento systém označujeme jako specifický imunitní systém (též adaptivní či získaná imunita).

Pomocné T-lymfocyty a cytotoxické T-lymfocyty tvoří armádu buněk, které jsou vytrénovány k tomu, aby ničily specifické patogeny – to vše na základě informací uložených v tzv. „imunologické paměti“. Toto shromaždiště informací se utváří v průběhu celého života. Pokud dojde k ohrožení, je spuštěna imunitní reakce a tyto buňky se rychle vydávají eliminovat nepřítele.

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Těhotenství a cesta k mateřství, které jím začíná, jsou plné neuvěřitelných zážitků, vzrušení a nepředvídaných změn. Protože se ve vašem těle odehrává těchto změn velké množství, udržování vyvážené střevní mikrobioty a fungujícího imunitního systému se stává o to zásadnější. Stvořit nový život není koneckonců žádná hračka!

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

Imunitní systém v různých etapách života

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.