A baby in a light blue hoodie is being fed with a spoon by a woman.

Antibiotika u kojenců a batolat

V případě, že miminko onemocní bakteriální infekcí, je užívání antibiotik nevyhnutelné. V této situaci je třeba malému organismu poskytnout veškerou možnou podporu.

a mother feeding her baby, who is wearing a light green hoodie.

Antibiotika – kamarád i nepřítel

Když malé miminko onemocní, rodiče i lékaři přirozeně usilují o to, aby se mu co nejdříve ulevilo. V některých případech to znamená nasazení antibiotické léčby.

Antibiotika patří mezi velmi účinné léky, které působí proti bakteriální infekci a mnohdy zachraňují životy. Antibiotickou léčbu ale nelze brát na lehkou váhu; antibiotika jsou velmi silné léky, které by měly být užívány pouze, je-li to nezbytně nutné a vždy pod dohledem lékaře.

V případě, že dítě onemocní bakteriální infekcí a je třeba nasadit antibiotika, je velmi důležité, abyste postupovali přesně podle pokynů lékaře a dodrželi předepsanou délku léčby. Před prvním podáním léků si pečlivě přečtěte příbalový leták a seznamte se s možnými nežádoucími účinky. Pokud se nežádoucí účinky u dítěte projeví, bez odkladu vyhledejte lékařskou pomoc.

Antibiotika a zdravá střeva

Zatímco slovo probiotikum znamená „pro život“, slovo antibiotikum znamená přesný opak, tedy „proti životu“, protože jejich účelem je ničit nebo potlačovat patogeny, které jsou příčinou bakteriální infekce.

Užívání antibiotik má jeden háček – nedovedou rozlišit prospěšné a škodlivé bakterie, a tak ničí všechny bez rozdílu.

V důsledku toho se u kojenců a batolat (resp. u všech, kdo ATB užívají) mohou projevit nežádoucí účinky jako nadýmání, nevolnost, zvracení a průjem.  Během antibiotické léčby je vhodné užívat zároveň doplněk stravy s probiotiky (např. Limosilactobacillus reuteri Protectis) který obohatí střevní mikrobiotu o prospěšné bakterie a pomůže zachovat rovnováhu v trávicím systému.
A woman holding a baby in a light blue hoodie, smiling at the baby while the baby looks into the camera, biting their hand
Antibiotika bez obav

Antibiotika bez obav

Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky.

Imunitní systém v různých etapách života

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.