Baby is wearing a knitted hat with a pom-pom and sitting on a wooden dock by a calm lake

Ústa a hrdlo jsou vstupními branami do organismu

Je důležité je udržovat zdravé, protože hrají klíčovou roli při procesech spojených s trávením, dýcháním a obranyschopností.

Two young children, both dressed warmly in coats and hats, joyfully embracing and laughing outdoors in a natural setting Two young children, both dressed warmly in coats and hats, joyfully embracing and laughing outdoors in a natural setting

Ústa jsou bránou do těla

Uvnitř našich úst se nachází obrovské množství různých bakterií, virů a kvasinek, které se souhrnně nazývají ústní mikrobiota. I když není okem viditelná, je mikrobiota první obrannou linií vašeho těla a také druhá největší a nejrozmanitější mikrobiota lidského organismu po té, která osidluje střeva. 

Je to opravdu komplexní společenství: žije v něm asi 770 různých druhů bakterií, virů a kvasinek. Za normálních podmínek tyto organismy spolupracují a tvoří ochrannou bariéru proti patogenům. Ústa a hrdlo slouží k rozmělňování potravy, polykání, mluvení a spolu s nosní dutinou hrají také zásadní roli při dýchání.

Illustration of a human head profile showing the nasal and oral passages highlighted in blue.

Hrdlo – důležité pro dýchání i trávení

Mikrobiota krku je v kontaktu jak s dýchacími, tak trávicími procesy. Spolupodílí se na ochraně proti infekcím dýchacích cest. Její stav také určuje frekvenci a intenzitu onemocnění, jako jsou například zánět hltanu (faryngitida) a angína.

Zatímco ústní mikrobiota se uplatňuje v ochraně tkání dutiny ústní, krční mikrobiota slouží jako indikátor stavu dýchacích cest a hraje důležitou roli v celkovém imunitním systému těla. Stojí tedy za to podporovat jak ústní, tak krční mikrobiotu.

Mother and two children, all wearing coats and scarves, walking hand in hand through a forested area on a cloudy day Mother and two children, all wearing coats and scarves, walking hand in hand through a forested area on a cloudy day

Bolest v krku často nepřichází sama

Asi nejčastěji cítíme bolest v krku následkem nachlazení. Většinou se pak jedná o virovou, případně bakteriální infekci horních cest dýchacích. Jedná se o zdaleka nejčastější onemocnění u dětí předškolního věku. 

Zatímco dospělí se nachladí v průměru 2–3krát ročně, malé děti onemocní nachlazením spojeným s bolestí v krku až 8krát za rok, protože jejich imunitní systém ještě není plně vyzrálý. Taková infekce se bohužel může snadno šířit ve skupinách nebo rodinách z důvodu vzájemného kontaktu v omezených prostorách. A bolest v krku samozřejmě často nepřichází sama: je doprovázena dalšími příznaky, horečkou, kašlem, rýmou, kýcháním a někdy polykacími obtížemi. To vše se děje proto, že mikrobiota úst a krku není v přirozené rovnováze.

Vzhledem k tomu, že asi 70 % běžných nachlazení je virového původu, nejsou v tomto případě antibiotika účinná. Pokud vám však lékař léčbu antibiotiky předepíše, dodržujte prosím všechny jeho pokyny. 

Close-up of a baby lying down, holding a pacifier, with a parent gently touching the baby's head.

Praktické tipy pro malé děti

Kromě odborných rad od vašeho lékaře existují další opatření, která pomohou zmírnit příznaky nachlazení jako bolest v krku u vašeho dítěte. 

  • Nenechávejte své dítě příliš dlouho o samotě a dopřejte mu trochu více bezpečí než obvykle.
  • Choďte na společné procházky aspoň na půl hodiny denně. Čerstvý vzduch je pro podrážděné sliznice prospěšný.
  • Odpočinek je samozřejmostí, protože spánek je nejlepší lék.
  • Pravidelně větrejte pokoj svého dítěte, aby vzduch nebyl příliš suchý. 
  • Podávejte často tekutiny – vodu nebo neslazený čaj – nejlépe každou půlhodinu. Pokud kojíte, krmte dítě častěji. Tekutiny pomáhají uvolňovat hlen a zabraňují dehydrataci, zejména v případě horečky.
  • Udržujte svého malého dobrodruha v teple, abyste zabránili dalšímu nachlazení. Ujistěte se, že oblečení odpovídá teplotě v daném ročním období, protože chlad snižuje odolnost sliznic vůči patogenům a nachlazení by se mohlo rozvinout rychleji.
Mother holding and smiling at her child in an outdoor setting, both dressed warmly in coats and scarves on a cloudy day Mother holding and smiling at her child in an outdoor setting, both dressed warmly in coats and scarves on a cloudy day

Jak zmírnit příznaky nachlazení u dětí a dospělých

Nejprve zhodnoťte, zda potřebujete pomoc lékaře. Pokud jste nachlazení vy nebo někdo ve vašem blízkém okolí, snažte se kontakt co nejvíce minimalizovat. 

  • Fyzický odpočinek pro tělo i hlas může být prospěšný. Zkuste zvolit vzpřímenou polohu, možná se vám bude lépe dýchat. 
  • Nohy v teple: koupel nohou může být úžasná.
  • Zvlhčujte vzduch, aby nebyl příliš suchý.
  • Hydratace a teplý čaj – šalvěj, heřmánek a tymián jsou účinné byliny s přirozenými antiseptickými účinky. Nechte bylinky vyluhovat podle návodu a pijte několik šálků denně.
  • Vyzkoušejte teplé vývary, například kuřecí polévku, pro vegetariány nebo vegany použijte zeleninový vývar.
  • Ovesné vločky se snadno polykají a tráví a jsou dobrou volbou, když bolí v krku.
  • Mytí rukou a odstraňování použitých kapesníků, čištění použitého nádobí a zubních kartáčků, praní ručníků, to vše pomáhá udržovat správnou hygienu.
  • Dospělým a dětem od 6 měsíců můžete podávat probiotický doplněk stravy BioGaia Pharax s obsahem L. reuteri ATCC PTA 5289 a L. reuteri DSM 17938 (Protectis), přispívající k vyváženému složení ústní a krční mikrobioty během nachlazení. Kapky obsahují vitamín D, který přispívá k normální funkci imunitního systému.
O ústní dutinu pečujte od narození

O ústní dutinu pečujte od narození

O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste měli pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu. Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu.

Imunitní systém v různých etapách života

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.