A person holding a glass of water and a pill, preparing to take the medication

Antimikrobiální rezistence – tiché nebezpečí

Během užívání antibiotik je vhodné doplňovat mikrobiotu probiotickými bakteriemi.

A scientist in a laboratory, examining a petri dish on his desk.

Antibiotika – revoluce v medicíně 20. století

Antibiotika jsou základní léky, které pomáhají zastavit bakteriální infekce a doslova zachraňují životy díky tomu, že některé druhy bakterií ničí nebo omezují jejich růst. Termín antibiotikum doslova znamená "proti životu" a používá se právě pro léčivé přípravky se schopností likvidovat choroboplodné zárodky. K léčbě různých infekcí se používají různá antibiotika, která nám musí předepsat lékař.

Antibiotika se již mnoho let používají k léčbě nebo prevenci specifických bakteriálních infekcí. V dnešní době však čelíme nové výzvě: rostoucí míře rezistence patogenních bakterií vůči antibiotikům. Její rozšíření urychluje mimo jiné nadměrná konzumace antibiotik, opakovaný kontakt s některými antibiotiky, nesprávný způsob užívání antibiotik, nebo konzumace masa zvířat ošetřovaných antibiotiky. Pokud jde o antibiotika, platí zásada "méně je více". 

 

 

Jak antibiotika fungují?

Antibiotika jsou v tom, co dělají, extrémně dobrá. Fungují prakticky hned po podání první dávky.

Antibiotika jsou "bojovníci", kteří zabraňují bakteriím v množení (tzv. bakteriostatické působení) nebo je přímo zabíjejí (tzv. baktericidní účinky) narušením jejich metabolismu. Vzhledem k tomu, že viry nemají svůj vlastní metabolismus, antibiotika proti nim nefungují. Antibiotika pomáhají tělu se bránit. Nejznámějším antibiotikem je penicilin, který byl objeven Alexanderem Flemmingem a který je produkován plísní Penicillium notatum (nyní také Penicillium chrysogenum, štětičkovec). Jak rychle antibiotika začnou působit závisí na problému, k jehož léčbě jsou použita, ke zlepšení stavu však zpravidla dochází již během několika hodin.

3×3 chytrá pravidla pro léčbu antibiotiky

 1) Nechte na svém ošetřujícím lékaři, aby rozhodl, zda vaše onemocnění skutečně vyžaduje léčbu antibiotiky.

  • Nevyžadujte antibiotika zbytečně, například k léčbě běžné virové infekce.
  • Pokud lékař antibiotika předepíše, používejte je přesně podle jeho instrukcí.
  • Nikdy nezačínejte léčbu antibiotiky bez lékařského dohledu.

2) Jen lékař rozhoduje, které antibiotikum je pro vás vhodné a jak dlouho má léčba trvat.

  • Nikdy nepoužívejte antibiotika, která vám zbyla z předchozí léčby.
  • Neužívejte antibiotika předepsaná někomu jinému ani nesdílejte své předepsané léky s ostatními.
  • Nepřestávejte užívat antibiotikum dříve, než vám lékař předepsal, a neužívejte je ani déle.

3) Nechte na lékaři, aby vám doporučil probiotikum, které může pomoci při nežádoucích účincích antibiotik.

  • Pouze lékař ví, které probiotikum funguje s jakým antibiotikem.
  • Užívání probiotik bez odborných znalostí může být stejné, jako byste neužívali žádné.
  • Správná volba probiotik může pomoci předcházet rezistenci na antibiotika.
A smiling doctor in a white lab coat with a stethoscope, sitting and talking to a patient.

Antimikrobiální rezistence

Antimikrobiální rezistence (AMR), která zahrnuje také rezistenci vůči antibiotikům, se rozšiřuje a ohrožuje účinnost léčby i prevence široké škály infekcí. Dnes je antimikrobiální rezistence jedním z největších zdravotních problémů celosvětově. 

Bakterie, viry, plísně a paraziti mohou být vůči antibiotikům rezistentní přirozeně, nebo mutují a přestávají reagovat na léčbu postupně (získaná rezistence). V tomto případě hovoříme o antimikrobiální rezistenci. Bohužel rezistentní bakterie se mohou přemnožit a také předat své rezistentní vlastnosti dalším bakteriím. V důsledku toho se antibiotika stávají neúčinnými a v těle přetrvávají infekce, které mohou být život ohrožující a zvyšují riziko šíření na ostatní. Mikroorganismy, které si vyvinou antimikrobiální rezistenci, se někdy nazývají „superbugs“, protože jsou téměř nezničitelné, multirezistentní. Dodržováním výše uvedených pravidel můžete přispět ke snížení rizika antimikrobiální rezistence.

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Objev prvních antibiotik na počátku 20. století odstartoval skutečnou revoluci ve zdravotnictví, která vedla k záchraně bezpočtu životů, ale přinesla s sebou také nové výzvy. Ponořte se s námi do světa bakterií a antibiotik. Pochopte, jak antibiotika fungují, jaké mají účinky a jakou roli ve spojení s nimi hraje vaše střevní mikrobiota.

Spokojená bříška – spokojená rodina

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.