Mother and young daughter smiling at each other while lying down in a bright room with light filtering through the blinds.

Průjem

Jakmile děti nastoupí do školky nebo jiného kolektivního zařízení, není nic neobvyklého, že se nakazí průjmovým onemocněním. Zde jsou naše tipy, jak v domácím prostředí pečovat o dítě s průjmem. 

Young girl with curly hair looking up with a serious expression, wearing a pink dress, in a softly lit environment

Jaké jsou příčiny průjmu?

Průjem je definován jako výskyt více než tří řídkých či vodnatých stolic denně. Průjem je jedním z nejběžnějších dětských zdravotních problémů na celém světě.

Nejběžnějšími příčinami průjmu u dětí jsou buď patogenní mikroorganismy (infekční průjem), dietní chyba nebo antibiotická léčba. Všechny tyto příčiny mají za následek narušení střevní mikrobioty. Průjem může být doprovázen i jinými příznaky, jako je zvracení, horečka, nechutenství a dehydratace. Děti jsou při průjmu velmi náchylné k dehydrataci, proto je důležité rozpoznat včas její příznaky, což je méně časté močení a malátnost. Lékařskou pomoc byste měli vyhledat, pokud průjem trvá déle než 3 dny, ve stolici je přítomna krev nebo dítě vykazuje známky dehydratace. 

U dětí je při průjmu doporučováno doplňovat probiotika (laktobacily) k posílení střevní mikrobioty. Kapky nebo tablety BioGaia® s prospěšným probiotickým kmenem L. reuteri Protectis® přispívají k udržení přirozené mikrobiální rovnováhy ve střevě.

Mother and young daughter playing together, with the mother lifting the laughing child into the air, in a bright room with light filtering through the blinds. Mother and young daughter playing together, with the mother lifting the laughing child into the air, in a bright room with light filtering through the blinds.

Domácí péče při průjmu

Ve většině případů akutní průjem, zejména virového původu, odezní sám od sebe. Zde je několik rad, jak zmírnit příznaky a uspíšit uzdravení u dětí a dospívajících.

Ze všeho nejdůležitější je zajistit dostatečný příjem tekutin (ovocné džusy a sycené nápoje nejsou vhodné), abyste doplnili ztráty vody, které jsou při průjmu běžné. Vhodné je doplňovat probiotické bakterie k zachování střevní mikrobioty. Světová zdravotnická organizace a UNICEF doporučují k rehydrataci doplňovat také zinek. 

V těchto případech se doporučuje doplňovat střevní mikrobiotu vhodným probiotickým přípravkem, například v podobě kapek či tablet BioGaia®, které obsahují patentovaný probiotický kmen L. reuteri Protectis®

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Trávicí obtíže jistě nejsou na seznamu zážitků, které plánujete na dovolené! Bohužel se ale jedná o nejčastější zdravotní problém všech cestovatelů. Cestování je skvělá věc, pro náš trávicí systém ale často představuje pořádnou zátěž. Naštěstí máme v rukávu pár triků, které vám pomohou trávení připravit na náročné podmínky na cestách.

Spokojená bříška – spokojená rodina

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.