Mother sitting on a couch and looking lovingly at her baby lying on her lap, in a bright and cozy room

Regurgitace

Slovo regurgitace znamená ublinkávání. Miminka trpící regurgitací po kojení nebo krmení část mléka vyzvracejí. To může být zneklidňující, ale ve valné většině případů se nejedná o závažný problém a s dalším vývojem trávicího traktu obtíže vymizí.

Baby resting on a woman's shoulder, looking directly at the camera, with a calm expression and a light background. Baby resting on a woman's shoulder, looking directly at the camera, with a calm expression and a light background.

Regurgitace – důvod k obavám?

Miminka jsou na rozdíl od dospělých a větších dětí obvykle spokojená a prospívají, i když často zvracejí. Rodičům může ublinkávání dělat starosti, ale ve většině případů není důvod k obavám, protože se jedná o přirozenou vývojovou záležitost. Žaludek miminka se teprve učí správně zpracovávat potravu a trvá obvykle několik týdnů až měsíců, než se všechno zaběhne a stav se zklidní.

Regurgitace (ublinkávání) je u kojenců velmi běžné a obvykle k němu dochází po krmení. Vyzvracené mléko nebo umělá výživa vypadá úplně stejně, jako když ho miminko vypilo. Důvodem regurgitace je, že jícnový svěrač, který zabraňuje návratu potravy ze žaludku zpět do jícnu, není ještě u miminek plně vyvinutý.  Stejně tak se ještě vyvíjí i peristaltika jícnu, žaludku a střev. Všechny tyto aspekty se mohou na ublinkávání podílet. Jak trávicí trakt vyzrává a dítě tráví více času ve svislé poloze, ubývá i ublinkávání. Většina dětí tyto obtíže překoná během prvního roku života.

Mother sitting on a couch and breastfeeding her baby, looking down with a gentle smile

Jak zvládnout regurgitaci?

Bakterie v trávicím traktu nejenže pomáhají při trávení potravy, ale také ovlivňují pohyby (motilitu), díky nimž potrava postupuje trávicím systémem a nakonec v podobě stolice odchází z těla.

Když je pohyblivost trávicího systému narušena, potrava postupuje do tenkého střeva pomaleji, a to může přispět k ublinkávání. Některá miminka velmi citlivě vnímají své okolí, proto se snažte, aby při kojení/krmení měla co největší klid. Cílem je zklidnit miminko, aby se cítilo pohodlně – ideální je klidná místnost s tlumeným světlem, na závadu nejsou tiché monotónní zvuky.
Probiotické přípravky BioGaia® s obsahem živých bakterií kmene L. reuteri Protectis® mohou přispět ke zlepšení stavu motility gastrointestinálního systému.

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek

Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek

Ať už jde o první, druhé či dokonce již třetí dítě, přivést je na svět se vždy podobá kroku do neznáma. Následná cesta může být jednoduchá, křivolaká a sem tam kombinací obou. Když však vaše novorozeně prožívá potíže s bříškem, bude to nejspíš pořádně divoká jízda. Podívejme se, jak takový stav rozpoznat a jaké jsou způsoby, jak ho lze zmírnit.