"Portrait of a confident young woman in workout gear standing outdoors with the sun setting behind her."

Syndrom dráždivého tračníku - symbol dnešní doby

Když jsou střeva neklidná, dochází k významenému narušení kvality života.

A woman in athletic wear stretches in a park with the sun shining through the trees.

Co je to IBS?

Tento problém je sám o sobě stresující, nejde však o nebezpečné onemocnění. Syndrom dráždivého tračníku (IBS) je jednou z nejčastějších tzv. funkčních poruch gastrointestinálního traktu. 

Ovlivňuje nejen tlusté střevo, ale celý zažívací systém. Navzdory důkladným lékařským vyšetřením nelze v případě IBS odhalit žádnou organickou příčinu zažívacích potíží. Odhaduje se, že přibližně 20 % populace v průmyslově vyspělých zemích tímto syndromem trpí. Ženy jsou postiženy asi dvakrát častěji než muži – a stres tyto potíže ještě zhoršuje. 

Příčiny IBS

Ještě před několika lety byl IBS často odmítán jako "výmysl", protože neexistují žádné organické příčiny onemocnění. Nyní však víme, že syndrom dráždivého tračníku je tzn. funkční porucha střev. Příčiny této poruchy jsou různé.

  1. Střevní bakterie v nerovnováze: výzkum ukázal, že rozmanitost střevní mikrobioty se liší mezi zdravými lidmi a lidmi s IBS. U lidí s IBS je bakteriální diverzita významně snížena. Naše mikrobiota hraje klíčovou roli v celkovém stavu organismu a změny jejího složení by mohly mít na IBS svůj podíl. Možnou příčinou by mohl být nadbytek bakterií ve střevech (přemnožení bakterií).

  2. Antibiotická léčba může také vyvolat dlouhodobé podráždění střev. Tato farmakologická léčba odstraňuje nejen "špatné bakterie", které způsobují nemoci, ale bohužel i ty „hodné", které jsou pro naše tělo důležité. Typické změny ve střevech pacientů s IBS opět ukazují, že střeva a jejich bakteriální populace tvoří vysoce citlivý ekosystém.

  3. Gastroenteritida (zánětlivý stav postihující zažívací trakt) způsobený bakteriální nebo virovou infekcí může vést ke vzniku IBS. Někteří pacienti s IBS však mají ve střevech zvýšený počet imunitních buněk i bez předchozí gastroenteritidy. Zdá se, že u IBS existuje imunitní odpověď, která je spojena přinejmenším s bolestí a průjmem.

  4. Hladká svalovina střev normálně transportuje tráveninu trávicím traktem. Pokud jsou pohyby svalů narušeny a jsou pomalejší nebo rychlejší než normálně, mohou se vyvinout příznaky podobné IBS; dysfunkce střevní svalové tkáně by tedy mohla být zapojena do IBS.

  5. Osa střevo-mozek: stres a další psychosomatické faktory negativně ovlivňují naši střevní mikrobiotu. Proto existuje podezření, že jsou také možnými spouštěči IBS. Výzkum mikrobioty předpokládá, že střeva a jejich bakteriální populace mají významný vliv na lidské zdraví. Povrch střevní sliznice je 100krát větší než povrch naší kůže a obsahuje přibližně 80 % všech imunitních buněk. Je vybaven přibližně 100 miliony nervových zakončení a funguje jako jakési velitelské centrum, přičemž tzv. bloudivý nerv slouží jako přenašeč signálů mezi střevy 
    a mozkem. Komunikace na této "ose střevo-mozek" byla až dosud velmi podceňována, protože o interakcích mezi těmito dvěma orgány se příliš nevědělo.

A man in a blue athletic shirt standing outdoors, looking determined.

Jak se projevuje IBS?

Příznaky IBS se mohou objevovat v epizodách a zasahovat do každodenního života a sociálního fungování pacientů. Příznaky bývají obvykle spojeny s příjmem potravy a vyprazdňováním. 

Příznaky se obvykle poprvé objevují mezi 20. a 30. rokem života a přetrvávat mohou měsíce ale i roky. Mezi typické příznaky IBS patří: bolest břicha, křeče, nadýmání, plynatost, zácpa nebo průjem (případně se střídá obojí), nevolnost, dyspepsie (trávicí potíže), či pálení žáhy.

"A woman stretching her legs while smiling, bathed in the warm sunlight of a park." "A woman stretching her legs while smiling, bathed in the warm sunlight of a park."

Jak se s IBS vypořádat

IBS má na kvalitu života pacientů zásadní dopad. Zde je pár rad, jak život s IBS udělat snesitelnějším.

Řada rostlin, bylin a koření je ceněna nejen pro svou specifickou chuť, ale také pro blahodárné vlastnosti. Kmín a máta peprná pomáhají při nadýmání nebo křečích. Heřmánek, meduňka a levandule jsou prospěšné pro žaludek a střeva a lze je užívat třeba ve formě čaje. Papája je považována za skutečný zázrak, obsahuje totiž důležité enzymy, esenciální mastné kyseliny a vitamíny, což z ní dělá zdravého všestranného pomocníka. Má uklidňující účinek při obtížích jako plynatost, bolesti břicha nebo zácpu.                                                                                                                           

Pravidelným užíváním probiotik také přispět k péči o svá střeva. Například žvýkací probiotické tablety BioGaia Gastrus jsou jedním z takových doplňků stravy. Každá tableta s mandarinkovou příchutí obsahuje dva patentované kmeny živých probiotických bakterií v minimálním počtu 200 milionů. To je spousta prospěšných bakterií v každé dávce! 

Pokud pociťujete přetrvávající změny ve vyprazdňování nebo jiné příznaky, které by mohly svědčit pro závažnější stav, navštivte svého praktického lékaře.

 

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Těhotenství a cesta k mateřství, které jím začíná, jsou plné neuvěřitelných zážitků, vzrušení a nepředvídaných změn. Protože se ve vašem těle odehrává těchto změn velké množství, udržování vyvážené střevní mikrobioty a fungujícího imunitního systému se stává o to zásadnější. Stvořit nový život není koneckonců žádná hračka!

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

Péče o zuby a dásně je práce na celý život

Péče o zuby a dásně je práce na celý život

Dodržování správné ústní hygieny je jednou z nejprospěšnějších věcí, které pro sebe můžete udělat – a to nejen pro zuby a dásně, ale pro své celkové zdraví. Když se o ně pečlivě staráme, pečujeme tak také o celé své tělo. Věděli jste, že stav ústní dutiny závisí také na složení ústní mikrobioty?