Mother feeding her baby with a bottle while lovingly looking at the child in a brightly lit room with a large window in the background

Vývoj mikrobioty - prvních 1000 dní života se počítá

Péče o střevní mikrobiotu ještě před narozením má pro dítě celoživotní přínos. 

Mother holding her baby, who is sucking on their thumb, in a cozy kitchen setting with a mixer and other kitchen items in the background.

Od početí do 2 let

Tato fáze má velký vliv na dlohodobé prospívání dítěte.

Prvních 1000 dní života (období mezi početím a druhými narozeninami dítěte) je považováno za klíčovou fázi vývoje obecně a také za správný okamžik pro vytvoření dětské mikrobioty i imunitního systému. Tato fáze má zásadní vliv na celkové zdraví dítěte v dlouhodobé perspektivě. 

Dobrou zprávou je, že obranyschopnost dítěte může být podpořena již během těhotenství a že nastávající maminky mohou pozitivně ovlivnit imunitní systém svého dítěte prostřednictvím své zdravé, pestré a vyvážené stravy. Také po narození existuje mnoho možností, jak podpořit správný vývoj miminka.

Smiling baby in a yellow outfit sitting in a high chair, looking content while putting their hand in their mouth, with a window and greenery in the background. Smiling baby in a yellow outfit sitting in a high chair, looking content while putting their hand in their mouth, with a window and greenery in the background.

Vývoj mikrobioty – základ na celý život

Zdravá a rozmanitá střevní mikrobiota je důležitá nejen pro trávení, hraje také zásadní roli ve vývoji imunitního systému. 

Rozhodující okamžik pro správný vývoj střevní mikrobioty nastává při narození, kdy matka přenáší bakterie ze svého organismu na novorozence. Po narození je pak složení střevní mikrobioty ovlivněno především stravou dítěte (ve formě kojení nebo náhradní kojenecké výživy), ale také prostředím, v němž se pohybují další členové rodiny, sourozenci či domácí mazlíčci. 

Narušení střevní mikrobioty v tomto kritickém období, například následkem užívání antibiotik, se může projevit v pozdějším životě, např. zvýšeným rizikem alergií, astmatu nebo problémů s hmotností. V této souvislosti se zdá být obzvlášť důležité podporovat rozvoj zdravé střevní mikrobioty již v raném věku.

Mother smiling and holding her baby dressed in a yellow outfit, standing in a bright room with a window and greenery in the background.

Tipy, jak podpořit vývoj střevní mikrobioty

Matka dává svému dítěti mnohem víc než lásku, pozornost a bezpečí. Pestrá a zdravá strava matky může ještě před narozením ovlivnit obranyschopnost jejího dítěte a posílit jeho střevní mikrobiotu v prvních letech života

Užívání doplňků stravy s obsahem probiotických bakterií, jako je L. reuteri Protectis® (DSM 17938), může být prospěšné i během posledního trimestru těhotenství. I po narození můžete jako rodiče podpořit vývoj střevní mikrobioty svých dětí. Ale jak? 

  • Každý den si najděte čas být venku
  • Zajistěte, aby mělo vaše dítě pravidelně dostatek spánku
  • Se zavedením pevné stravy zahrňte do jídelníčku dítěte také hodně ovoce a zeleniny
  • Podpořte vývoj střevní mikrobioty svého dítěte doplňováním probiotického doplňku stravy, např. s obsahem L. reuteri DSM 17938 (Protectis®), po dobu prvních dvou let jeho věku.
Cestování (nejen) s kojencem

Cestování (nejen) s kojencem

Možná zrovna plánujete nebo se přímo chystáte k odjezdu na dovolenou v zahraničí i s dítětem, proto nám dovolte se s vámi podělit o několik rad a tipů, jak si přesun do cílové destinace a pobyt v ní co nejlépe užít.

Spokojená bříška – spokojená rodina

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.