Smiling toddler wearing a cap and casual clothes, sitting on the grass in a sunny park

Zácpa

Pokud se dítě nevyprazdňuje pravidelně nebo má obtíže s vyprazdňováním, patrně se jedná o zácpu. Podívejme se, jaká opatření mohou pomoci malému dítěti při zácpě.

Young toddler wearing a cap and casual clothes, pushing a small yellow push toy on a paved path in a park.

Zácpa – běžná a nepříjemná

Až 30 % dětí má někdy zácpu. Ve většině případů nemá zácpa u dětí orgánovou příčinu a v tom případě hovoříme o funkční zácpě.

Problémy se zácpou se u dětí mohou projevit v jakémkoliv věku. Asi u 40 % dětí se projeví již v prvním roce života, obvykle po odstavení a přechodu na umělou výživu a pevnou stravu. Některé děti zase trápí zácpa, když se učí chodit na nočník, tedy mezi dvěma až čtyřmi lety věku. Odborníci se v současnosti shodují, že funkční zácpa může souviset s nedostatečnou motilitou střev a s narušenou rovnováhou střevní mikrobioty.

Close-up of a young toddler wearing a cap and a navy shirt with neon green accents, sitting on the grass and looking thoughtful Close-up of a young toddler wearing a cap and a navy shirt with neon green accents, sitting on the grass and looking thoughtful

Příznaky zácpy u dětí

Pokud u dítěte mladšího čtyř let pozorujete více než dva z níže uvedených příznaků během jednoho měsíce, měli byste se poradit s dětským lékařem.

  • Vyprazdňování pouze dvakrát týdně nebo ještě méně často.
  • Stolice o velkém průměru.
  • Tvrdá, suchá stolice, která dítěti činí problémy při vyprazdňování
  • Bolest bříška a nadýmání.
  • Další příznaky zácpy jako mrzutost, nechutenství, neochota se vyprazdňovat.

Občasná zácpa je poměrně normální jev, nicméně pokud stav trvá dva týdny nebo déle, může jít o chronickou zácpu a v tom případě, je třeba navštívit lékaře.

Young toddler wearing a cap and a navy shirt with neon green accents, holding a bottle of water while sitting outdoors on a sunny day.

Co pomáhá dětem při zácpě?

Zácpa u kojenců a batolat většinou souvisí s tím, co dítě jí. V období, kdy dítě přijímá pouze tekutou stravu, je zácpa spíše vzácná.

Pokud je stolice v tomto období tvrdá, může jít o příznak alergie na kravské mléko. Pokud je dítě kojeno, pak je třeba, aby maminka vyzkoušela bezmléčnou dietu. Nekojené děti jsou více náchylné k zácpě – umělá kojenecká výživa může být pro jejich trávicí systém náročnou výzvou, navíc také může vyvolat alergii na bílkovinu kravského mléka. 

Konzistence dětské stolice se přirozeně mění po přechodu na pevnou stravu. Pokud dítě trpí zácpou v této fázi, je dobré navýšit přísun tekutin (voda, ovocný čaj, jiné neslazené nápoje), což zaktivuje trávení a přinese úlevu. Vhodné jsou také potraviny s vyšším obsahem vlákniny (například švestky). I ty pomohou dát věci znovu do pohybu. 

Podle nejnovějších vědeckých poznatků probiotika jako L. reuteri Protectis® přispívají k obnovení rovnováhy střevní mikrobioty, a tak pomáhají vrátit vyprazdňování zpět do normálu. Pokud vám dělá stav vašeho dítěte starosti, poraďte se s dětským lékařem. Projímadla dětem bez porady s lékařem nikdy nepodávejte.

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Objev prvních antibiotik na počátku 20. století odstartoval skutečnou revoluci ve zdravotnictví, která vedla k záchraně bezpočtu životů, ale přinesla s sebou také nové výzvy. Ponořte se s námi do světa bakterií a antibiotik. Pochopte, jak antibiotika fungují, jaké mají účinky a jakou roli ve spojení s nimi hraje vaše střevní mikrobiota.

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Jak se vyhnout trávicím obtížím na cestách

Trávicí obtíže jistě nejsou na seznamu zážitků, které plánujete na dovolené! Bohužel se ale jedná o nejčastější zdravotní problém všech cestovatelů. Cestování je skvělá věc, pro náš trávicí systém ale často představuje pořádnou zátěž. Naštěstí máme v rukávu pár triků, které vám pomohou trávení připravit na náročné podmínky na cestách.

Spokojená bříška – spokojená rodina

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.