A woman with red hair smiling brightly, with a green, blurred background.

Zdraví ústní dutiny

Péči o ústní dutinu věnujeme poměrně dost času, nicméně často zapomínáme, že v ústech se nachází velké množství prospěšných bakterií, o které bychom také měli pečovat!

A woman with red hair smiling brightly A woman with red hair smiling brightly

Co to znamená zdraví ústní dutiny?

Termín zdraví ústní dutiny se týká zdraví vašich úst, včetně zubů, dásní, jazyka, a dalších tkání. Správné každodenní hygienické návyky, pravidelné zubní prohlídky a zdravá strava jsou nezbytné pro udržení optimálního stavu ústní dutiny. 

Dobré zdraví ústní dutiny nezahrnuje jen zářivě bílé zuby a krásný úsměv, ale také možnost bezbolestně jíst, polykat či mluvit. Vzhledem k tomu, že ústa jsou vstupní branou do našeho těla, je jejich stav pro celkové zdraví našeho těla klíčový. Silné dásně a správně vyčištěné zuby mají také významný vliv na naše sebevědomí a pohodu, ovlivňují třeba schopnost zapojit se do společnosti či pracovního prostředí. Správná péče o zuby, dásně a ústa předchází různým zubním problémům, jako jsou zubní kaz, onemocnění dásní nebo zápach z úst – a kromě toho: zářivý úsměv spoluvytváří první dojem, kterým působíte na lidi okolo sebe

bright smile from a woman with orange hair

Význam zdraví ústní dutiny

Vědecké studie potvrzují jasnou a přímou souvislost mezi stavem ústní mikrobioty a některými zdravotními problémy, například onemocněními srdce, mozkovou mrtvicí nebo cukrovkou. Špatný stav zubů a dásní může také způsobit komplikace v těhotenství, mj. nízkou porodní hmotnost. 

Naši ústní dutinu obývá přibližně 770 různých druhů virů, bakterií a plísní – tato tzv. ústní mikrobiota pak čítá až miliardy mikroorganismů. Složení ústní mikrobioty každého jedince je velmi individuální. Za normálních podmínek je dobře vyvážená a podporuje různorodé fyziologické procesy probíhající v dalších částech organismu. Špatná ústní hygiena, nevyvážená strava, stres, kouření a další faktory však mohou mikrobiotu negativně ovlivňovat. Zdraví ústní dutiny proto hraje hlavní roli v našem celkovém zdraví. 

A smiling red-haired woman with a bright smile, lying on the grass with a white fence in the background. A smiling red-haired woman with a bright smile, lying on the grass with a white fence in the background.

Ústa jako ochranný štít

Většina bakterií, které se dostanou do našeho těla, prochází právě ústy. Nerovnováha ústní mikrobioty tak může vést k dalším problémům.

Zubní kaz je způsoben přítomností bakterií, které jsou závislé na metabolitech sacharidů v ústech a vytvářejí zde prostředí s nízkým pH, demineralizují a oslabují zubní sklovinu. Pokud se bakterie a plak pravidelně nečistí, onemocní nejen zuby, ale také dásně. Gingivitida neboli zánět dásní je mírnější formou onemocnění dásní a vyskytuje se u více než poloviny dospělé populace. Projevuje se podrážděním, otokem, začervenáním, případně dokonce krvácením dásní. Pokud se neléčí, může se z gingivitidy rozvinout mnohem závažnější onemocnění: parodontitida. Parodontitida je často chronická, může poškodit závěsné tkáně kolem zubů a vést tak k pohybu až ztrátě zubů – a postihuje asi třetinu dospělých. Problémem pro mnoho lidí představuje také zápach z úst, který se může objevovat epizodicky i trvale a v některých případech vzniká také v důsledku bakteriální nerovnováhy a samozřejmě špatné ústní hygieny.

"Close-up of a smiling red-haired woman lying on grass, with her head resting on her hand."

Návyky v péči o ústní dutinu

Pravidelná a správná péče o ústní dutinu a zdravá strava podporují vaši ústní mikrobiotu. Mezi své návyky zařaďte také pravidelné kontroly u zubního lékaře a odborné čištění na dentální hygieně. 

Tipy na vhodnou stravu:

  • Strava prospěšná pro ústa má především nízký obsah cukru a obsahuje hodně ovoce a zeleniny. Ne, cukru se vzdát nemusíte, ale ideálně si ho vychutnejte při hlavním jídle. 
  • Pijte hlavně neslazené nápoje, vodu nebo čaj. 
  • Žvýkačky bez cukru mohou také podpořit vaši péči o zuby. Nikdy však nemohou nahradit správnou hygienu. 
  • Potraviny, které obsahují fluor, jako jsou ryby, některé minerální vody a fluorovaná sůl, pomáhají vašim zubům remineralizovat sklovinu a zůstat silné.

Každodenní péče o ústní dutinu je zásadní:

  • Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně, nejlépe ráno a před spaním.
  • K čištění mezizubních prostor používejte jednou denně mezizubní kartáčky nebo nitě.

Přidejte doplněk stravy BioGaia Prodentis obsahující probiotické bakterie, L. reuteri ATCC PTA 5289 a L. reuteri DSM 17938, abyste doplnili svou ústní mikrobiotu a podpořili tak přirozené prostředí v ústní dutině. BioGaia Prodentis je nejvíce klinicky prozkoumané ústní probiotikum na světě.  

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Dynamika imunity mezi matkou a dítětem v těhotenství a po něm

Těhotenství a cesta k mateřství, které jím začíná, jsou plné neuvěřitelných zážitků, vzrušení a nepředvídaných změn. Protože se ve vašem těle odehrává těchto změn velké množství, udržování vyvážené střevní mikrobioty a fungujícího imunitního systému se stává o to zásadnější. Stvořit nový život není koneckonců žádná hračka!

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

O ústní dutinu pečujte od narození

O ústní dutinu pečujte od narození

O zdraví ústní dutiny svého dítěte byste měli pečovat již od jeho narození. U dětí a kojenců pomohou správné návyky předcházet nebo alespoň omezit výskyt zubního kazu. Pokud zavedete pravidelnou dentální hygienu již v útlém věku, váš potomek bude dobře nasměrován na cestě ke zdravému úsměvu.