An older couple embracing each other while standing by a scenic coastal landscape with a serene expression on their faces."

Zdraví žaludku

Helicobacter pylori je bakterie infikující žaludeční sliznici a způsobující různorodé zažívací obtíže. Někteří lidé však žádné problémy nepociťují!

A smiling man with a beard and glasses standing outdoors, looking up.

Co je to Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori je běžný typ bakterie, která osidluje lidský trávicí trakt, resp. žaludeční sliznici a vyskytuje se až u 50 % dospělé populace. K infekci přitom dochází již v dětství.  

Helicobacter pylori narušuje ochrannou vrstvu hlenu, která pokrývá sliznici žaludku a tenkého střeva. Žaludeční kyseliny se pak dostávají až ke sliznici, kde způsobují podráždění. V důsledku toho může dojít k zánětu a vzniku žaludečních a dvanáctníkových vředů. Tyto projevy jsou ale mnohem méně časté než infekce samotná. U některých pacientů se příznaky nikdy nerozvinou. Infekce Helicobacterem pylori je obvykle diagnostikována při gastroskopickém vyšetření, při němž je odebrán vzorek tkáně a podroben laboratornímu vyšetření na přítomnost těchto bakterií.

Co může pomoci?

Závažnost i povaha příznaků se různí. Gastritida (zánět žaludku) vyvolaná Helicobacterem pylori se projevuje palčivou bolestí v nadbřišku, nadýmáním, říháním a nevolností. Obtíže, které se projevují bezprostředně po jídle, noční bolesti v oblasti žaludku, reflux a pálení žáhy mohou ukazovat na přítomnost žaludečních vředů.

Helicobacter pylori negativně ovlivňuje naši gastrointestinální mikrobiotu, L. reuteri Gastrus® může pomoci zmírnit nežádoucí účinky antibiotik užívaných k léčbě této infekce, a navíc podpořit rovnováhu prospěšných bakterií v gastrointestinální mikrobiotě
A woman with curly hair and glasses sitting at a table, looking at a laptop with a cup of coffee beside her.
Spokojená bříška – spokojená rodina

Spokojená bříška – spokojená rodina

Nikdo nepochybuje o tom, že pestrá a vyvážená strava je klíčová pro zdraví celé rodiny. Jenže jak se stále zrychluje životní tempo, lidé skladbu potravy a stravovací návyky přizpůsobili, aby vůbec mohli v moderním světě fungovat. Do poslední minuty rozplánovaný den už se dnes netýká jen dospělých ale i dětí, které mají často stejně plný diář jako jejich rodiče.

Imunitní systém v různých etapách života

Imunitní systém v různých etapách života

Pro vývoj silného imunitního systému je zásadních prvních 1000 dnů od početí. Imunita se však rozvíjí a mění po celý život. Od dětství přes dospívání a dospělost až do pokročilého věku se fungování imunitního systému proměňuje v závislosti na mnoha faktorech. Sami ovšem můžete udělat hodně pro to, abyste svůj imunitní systém posílili.