Young boy in an orange vest running joyfully on an autumn forest path, followed by a girl and an adult

Trávící trakt & imunitní systém

Bakterie žijí na kůži, na sliznicích v ústech a v nose, ale největší množství jich najdeme ve střevech. Je tedy jasné, že naše střeva jsou důležitá i pro náš imunitní systém.

Illustration of a human gut, depicted in an icon format with abstract lines and shapes representing the digestive system.

Zdraví začíná ve střevě

K životu člověk potřebuje jídlo a vzduch. Trávicí systém z potravin získává všechny potřebné živiny, což není úplně jednoduchý úkol. Ve střevě neustále probíhá boj mezi prospěšnými a škodlivými bakteriemi. 

Pokud škodlivé bakterie začnou početně převažovat nad těmi prospěšnými, vznikne v trávicím systému nerovnováha.  Tento stav označujeme jako dysbiózu. Mikrobiální dysbióza může způsobovat různé trávicí obtíže, jako je průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha nebo syndrom zvýšené propustnost střev. Problémy se mohou projevit i mimo trávicí systém. Nové vědecké poznatky naznačují, že nevyvážená střevní mikrobiota může souviset například s diabetem, obezitou nebo nemocemi srdce a cév. 

Smiling father holding hands with two young boys as they run along a sunlit forest path in autumn, with colorful leaves around them Smiling father holding hands with two young boys as they run along a sunlit forest path in autumn, with colorful leaves around them

Imunitní systém – jednotka rychlého nasazení

Lidé v moderním světě si nyní začali dobře uvědomovat, že pro náš imunitní systém je naprosto klíčový zdravý životní styl. 

Důležitou součástí skládačky je jídlo a jeho trávení. Až 80 % buněk imunitního systému se nachází v našem trávicím traktu. Potraviny nám dodávají také potřebné látky, které přispívají k normální funkci imunitního systému.

Dobrým příkladem takové látky je vitamin D. Přírodní zdroje vitaminu D jsou ryby, rybí tuk nebo vaječné žloutky. Kromě toho si naše tělo umí vytvořit vitamín D ze slunečního záření.  V závislosti na stravovacích návycích a na ročním období je ale někdy potřebná suplementace vitaminu D. Užívání mléčných bakterií s vitaminem D v doplňcích stravy, jako je BioGaia® Protectis® probiotické kapky s vitaminem D, je chytrá kombinace , jak si udržovat vyváženou střevní mikrobiotu a zároveň i dodávat organismu vitamin D, který příspívá k normální funkci imunitního systému.

Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek

Když je bříšku smutno: břišní diskomfort u miminek

Ať už jde o první, druhé či dokonce již třetí dítě, přivést je na svět se vždy podobá kroku do neznáma. Následná cesta může být jednoduchá, křivolaká a sem tam kombinací obou. Když však vaše novorozeně prožívá potíže s bříškem, bude to nejspíš pořádně divoká jízda. Podívejme se, jak takový stav rozpoznat a jaké jsou způsoby, jak ho lze zmírnit.

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.

Antibiotika bez obav

Antibiotika bez obav

Chladné únorové počasí nás zahání do uzavřených prostor, kde úzký kontakt s ostatními lidmi a suchý ohřátý vzduch mohou doslova otestovat naši imunitu. Pokud vy nebo vaše děti nakonec onemocníte bakteriální infekcí, může být nutná léčba antibiotiky.