Young mother in blue dress embraces her daughter

Bakterie, základní předpoklad života

Bakterie jsou mikroorganismy velice důležité pro lidské zdraví. Byly první formou života, která se před čtyřmi miliardami let objevila na Zemi, a i v současnosti tyto pouhým okem neviditelné mikroorganismy udávají podmínky naší existence.

Close-up microscopic view of probiotic bacteria, showing oval-shaped cells clustered together

Co jsou to bakterie?

Bakterie jsou mikroorganismy, které najdete úplně všude. Některé jejich typy žijí uvnitř nebo na povrchu těl jiných organismů včetně lidí.

Jako první forma života na planetě Zemi definovaly podmínky naší existence už od úplných počátků. Limosilactobacillus reuteri je příkladem bakterie, která se vyvíjela v dokonalé symbióze s lidským druhem. Dnes již víme, že bakterie jsou nedílnou součástí našeho organismu. Organismus novorozenců je sice téměř sterilní (bez přítomnosti bakterií a jiných mikroorganismů), ale ihned po narození jej bakterie rychle začínají kolonizovat – usídlují se na kůži, v ústech, a především v zažívacím traktu. Bakterie se dále množí a další druhy přibývají přibližně asi do tří let věku. 

40,000,000,000,000

Bakterie a lidská mikrobiota

Naše těla jsou domovem velmi pestré škály mikroorganismů a nejhojněji jsou zde zastoupeny bakterie. A to je důvod, proč jsou tak významné pro naše zdraví. Podle nejnovějších zjištění je jich dvakrát více než buněk, které tvoří lidské tělo. Těmto buňkám říkáme lidská mikrobiota a jsou pro lidské zdraví extrémně důležité.

Mikrobiota je často označována za samostatný „virtuální“ orgán, a proto je pochopitelné, že vědci usilují o to, aby významu a funkci lidské mikrobioty dokonale porozuměli.  Nejaktuálnější zdroje se shodují, že lidská mikrobiota obsahuje přibližně 40 bilionů bakterií (400-4000 různých druhů), což představuje přibližně 1-2 kilogramy naší tělesné hmotnosti. Přitom platí, že většina mikrobioty se nachází ve střevě.  Z toho jasně vyplývá, proč je důležité udržovat v těle odpovídající bakteriální osídlení a dobře o něj pečovat.
Illustration of probiotic bacteria in an icon format, depicting several oval-shaped cells clustered together on a neutral background

Nepostradatelné pro život

V současnosti již víme, že bakterie jsou pro náš organismus prospěšné a že jsou nepostradatelné pro naše zdraví. Pro lidský život jsou stejně důležité jako vzduch, voda a jídlo. Jednou z jejich klíčových rolí je podpora imunitního systému a ochrana před nemocemi.

Každý den přátelské bakterie uvnitř našeho těla zajišťují první obrannou linii proti škodlivým bakteriím, které označujeme jako patogeny. Přitom podporují, trénují a učí náš imunitní systém. Kromě toho pomáhají zažívacímu traktu s trávením potravy a vstřebáváním živin a také produkují vitaminy B a K. Některé vědecké studie dokonce naznačují, že přátelské bakterie v trávicím traktu ovlivňují i náš mozek a náladu.

Young woman sitting at a café table with a smartphone in one hand and a cup of coffee in the other, next to a plate of healthy food.

Zažívání a moderní doba

Za posledních padesát let se náš životní styl dramaticky změnil. Většina lidí nyní žije ve městech, navíc došlo k velkým změnám stravovacích návyků. Tyto změny se odrazily i ve složení naší mikrobioty.

Životní styl s nevyváženou stravou a velkým podílem průmyslově zpracovaných potravin, káva, alkohol, ale i příliš náročné cvičení mohou ovlivňovat stav naší mikrobioty.

Stejně tak mohou její složení měnit antibiotika nebo jiné léky, přemrštěná hygiena – tyto aspekty snižují počty přátelských i nepřátelských bakterií. Porod císařským řezem může narušit přirozené utváření mikrobioty v organismu novorozence. Přípravky BioGaia® s obsahem L. reuteri Protectis® byly vyvinuty pro podporu a obnovu rovnováhy střevní mikrobioty..
Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Porozumění antibiotikům a jejich vlivu na střevní mikrobiotu

Objev prvních antibiotik na počátku 20. století odstartoval skutečnou revoluci ve zdravotnictví, která vedla k záchraně bezpočtu životů, ale přinesla s sebou také nové výzvy. Ponořte se s námi do světa bakterií a antibiotik. Pochopte, jak antibiotika fungují, jaké mají účinky a jakou roli ve spojení s nimi hraje vaše střevní mikrobiota.

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Střevní mikrobiota – malý velký svět v organismu vašeho dítěte

Mikroorganismy jsou v průběhu života našimi věrnými souputníky a hrají v celkovém zdraví poměrně zásadní roli. V tomto článku se zaměříme na význam tzv. endogenních (uvnitř organismu žijících) mikroorganismů v životě vašeho dítěte, a ukážeme vám několik tipů, jak podpořit správný vývoj střevní mikrobioty u vašeho dítěte.